Nepořádek v obci je naší vizitkou - reakce na připomínku paní Řehořové
Předpokládám, že o školních prázdninách a o letních dovolených jste vyrazili za hranice naší obce, do různých koutů naší země nebo dál po Evropě či ještě dále někam do světa.
Moje zkušenost z ciziny je taková, že někde je jednoduše řečeno ještě větší špína než u nás a někde zase krásně čisto a upraveno. Podle mého soudu je to dáno vztahem lidí k danému prostředí, ve kterém žijí. Pokud nepochopíme, že nepořádek, který si sami vytvoříme, za nás nikdo cizí neuklidí, budeme žít ve špíně.
Paní Řehořová si stěžuje, že někdo druhý (mlaďoši) dělá nepořádek. Pak tedy nezbývá než mu říct, že to dělat nemá. Já vím usmíváte se, že jsem naivka. Ano jsem. Ale až to dotyčný uslyši od každého, kdo půjde okolo, možná že nás poslechne a hlavně si uvědomí co dělá. Protože i on bude mít jednou malé děti, bude mít rodinu a bude chtít mít kolem sebe pěkné prostředí. Nepořádek na zemi, rozbité lavičky a počmárané zdi k tomu rozhodně nepatří.
Pokud se k problému nepořádku postavíme tak, že já se do toho plést nebudu a jen budu poukazovat na nešvar, moc se tím nevyřeší. Dám Vám malý příklad. V sobotu jsem se už déle nevydržel dívat na nepořádek kolem chodníčku z Měšic do Libeznic a vysbíral jsem jeden obří pytel odhozených věcí. Věřím, že na jednu stranu jsem ukázal příklad, že není problém složitější než se shýbnout a dotyčný předmět zvednout a hodit do koše a na druhou stranu ukázat nezbedníkům, že čísté okolí je rozhodně hezčí.
A také doufám, že příště už se postará obec a její Technické služby :-).
Závěrem byl chtěl paní Řehořové poděkovat, že našla odvahu a veřejně řekla, že jí nepořádek a špína vadí. A co Vy ostatní? Nezkusíme naší obec trochu vyčistit nebo je Vám to jedno?
Roman Ehrenberger