Rekonstrukce náměstí v plném proudu

Ilustrační obrázek do seznamu nebo pro pouták

Jedna z nejdéle připravovaných změn – nová podoba spodní části náměstí – je na dohled. Stavební práce se rozběhly 14. září 2015. Hotovo by mělo být ještě před letošními vánočními svátky.

První veřejná diskuse o tom, jak by mohlo v budoucnu vypadat Mírové náměstí, proběhla v červnu 2011. Rok na to se podařilo upravit náměstí v horní části. Spodní část se v plánech architektů dotvářela postupně. Hned dvakrát do toho také při veřejném projednání mohla zasáhnout veřejnost. Konečné verzi projektu předcházela celá řada úprav. Původně zamýšlený potůček z cirkulující vodou musel pro provozní náročnost ustoupit skromnějšímu vodnímu prvku. „Voda se ale na náměstí objeví. Je přirozeným oživením každého veřejného prostoru. Ke konečné podobě projektu přibylo navíc pítko, které určitě o horkých letních dnech přijde vhod,“ vysvětluje starosta Martin Kupka.

Dlouhá cesta nevedla jen ke konečnému architektonickému ztvárnění, ale také k finančním prostředkům. Žádný jiný projekt nezažil tolik dotačních neúspěchů. Teprve v letošním roce se na čtvrtý pokus podařilo získat podporu Středočeského kraje. Jeho dotace představuje více než 4,6 miliónu korun. Obec sama do rekonstrukce vloží více než milión korun. Celou investiční akci za 5,5 miliónu korun realizuje po úspěchu ve výběrovém řízení mělnická stavební firma Rybář.

Autorem návrhu nového řešení spodní části náměstí je architekt Zdeněk Rychtařík. Jeho Vyšehrad ateliér patří k nejuznávanějším českým architektonickým kancelářím. K povedenému Rondelu by tak v jednom roce mohlo přibýt další dílo soudobé architektury.

Co vlastně vedlo k úvahám o proměně náměstí? „Náměstí by mělo mít nějakou centrální plochu, kde by se lidé mohli scházet a kde by so mohly třeba konat i trhy. To nám chybělo. Navíc dosavadní plochy nebyly v dobrém stavu a o to komplikovanější byla jejich údržba. Rádi bychom, aby náměstí poskytovalo i příjemné posezení – pro nahodilé návštěvníky, hosty restaurace U Kouzelníka a třeba i dalších zařízení, která tu mohou vzniknout,“ doplňuje starosta.

„Stavební a parkové úpravy náměstí by měly vrátit místu původního ducha návsi či náměstíčka, kde se lidé budou moci scházet i odpočívat. Rozhodli jsme se pro kombinaci tradičních materiálů, jako je například původní žulová dlažba, se současnými prvky - objekty z pohledového betonu či lineární vodní prvek. Využíváme přirozeného klesání terénu pro terasovité uspořádání celého prostranství, kde výškové zlomy například slouží zároveň jako lavičky. Spodní část náměstí by měla samozřejmě navázat na horní parkovou část. Obě části by přitom měly vytvořit architektonický i provozní celek, který přinese do náměstí krom tradiční shromažďovací a společenské funkce i funkci odpočinku,“ popisuje architekt Zdeněk Rychtařík.

Velkou pozornost věnovala obec i správné volbě nových stromů, které se mají vysadit. K chodníku podél silnice se vrátí vhodné druhy javorů. Výraznými solitérními stromy by měly být dva duby zasazené dovnitř prostranství – blíže k divadlu dub bahenní a nad nové schody potom dub zimní. „I v tomto případě vysadíme více stromů, než kolik jich bylo nutné pokácet,“ zdůrazňuje první místostarosta obce František Závorka. 

Fotogalerie