Rekonstrukce obecních budov v plném proudu
Díky dotaci SFŽP spustila obec rekonstrukci tří významných budov – Zdravotního střediska, Domu služeb a Obecního úřadu. Náklady se vyšplhají k 12 miliónům korun. Dotace by přitom mohla pokrýt celých 8 miliónů.
„Všechny tři budovy potřebovaly rekonstrukci jako sůl. Okna na zdravotním středisku bylo o strach vůbec otevřít. Do Domu služeb zatýkalo a zdi na obecním úřadu vlhkostí jen kvetly. Do rekonstrukce jsme se mohli pustit jen díky úspěchu v dotačním řízení,“ říká místostarosta obce Michal Doubrava.
Nejnižší nabídku na rekonstrukci všech tří budov podala ve výběrovém řízení společnost Stabyt. Uspěla v konkurenci dalších dou uchazečů. V Líbeznicích už v loňském roce realizovala v rekordně krátkém čase přístavbu a přestavbu staré budovy mateřské školy.
Rekonstrukce všech tří budov nebude ale zahrnovat jen zateplení objektů a výměnu oken. Na samém začátku vybírala obec projektanta úprav a vyhodnotila i kvalitu řešení. Jak cenou, tak pojetím zvítězil ateliér architekta Jana Hájka.
„Dívali jsme se na staré fotografie Líbeznic. Stály tu vlastně výstavní domy. Nebyly nikterak nabubřelé. Všechny fasády byly ale pěkně vypracované a domy působily harmonicky. Poválečný reálný socialismus ale mnohým hodně ublížil,“ říká architekt Jan Hájek a dodává: „Nejvíce je to bohužel vidět na Domě služeb. Nástavba druhého podlaží a střecha podle vzoru pro kravíny veškerý půvab původního stavení úplně zničily. Snažíme se teď vrátit tomuto domu důstojnost. Podobné je to i s obecním úřadem.“
Všechny tři objekty denně navštěvují desítky lidí. Jsou jednou z nejviditelnějších vizitek obce. Zahájená rekonstrukce by jim měla dát vzhlednější podobu. Nový kabát by přitom měl zdůraznit jejich funkci. „Na první pohled by mělo být jasné, že se jedná o úřad, či místo, kde lidé najdou pomoc či důležité služby. Pro každého návštěvníka by měla být role těch budov zřejmá,“ argumentuje starosta obce Martin Kupka.
Dům služeb
Současná podoba budovy je pro obec ostudou. Na tom se shodují zejména návštěvníci. Místní si na vzhled budovy přirozeně zvykli, protože kolem ní denně jezdí nebo chodí. Jde o tradiční centrum služeb a díky provozu pošty jedno z nejnavštěvovanějších míst. V posledních letech se podařilo kolem vybudovat alespoň chodníček a opravit sociální zázemí. S největšími problémy – starými okny, oprýskanou omítkou a zatékající střechou – bylo nutné počkat na finanční inekci.
Spolu se zateplením a výměnou oken dojde i na kompletní výměnu střešního pláště. Měl by to být zásah, který na dlouhou dobu zajistí bezproblémový provoz budovy a nebude odčerpávat prostředky na nákladnou údržbu.
Novinkou bude vyvýšený roh s hodinami. „Od nepaměti lidé na úřední či jinak významné budovy umísťovali symboly, sluneční hodiny, a později také orloje a mechanické hodiny. Právě tyto prvky identifikují významné veřejné budovy. Bylo to samozřejmě také vyjádření určitého řádu, které hodiny dávají každému dni,“ říká architekt Jan Hájek.
Celá nástavba s hodinami ale neměla investici neúměrně zatížit. Jedná se proto vlastně jen o zvýšení rohových zdí.
Významnějšími úpravami projdou prostory, které využívá Česká pošta. „Usilujeme o to, aby každý, kdo sem přijde, neměl z návštěvy nepříjemný stísněný dojem. Nejde dělat zázraky. Zvětšíme ale prostor před přepážkami a využijeme pro vstup společnou chodbu ze severu. Zjednoduší se tak i provoz celé budovy,“ vysvětluje starosta Martin Kupka a doplňuje, že obec také očekává, že samotná Česká pošta co nejdříve investuje také a zmodernizuje podobu přepážek. To už ale obec s ohledem na bezpečnostní parametry a požadavky České pošty zajistit nemůže.
Obecní úřad
Citelnou změnou projde v rámci letošní investiční akce i budova obecního úřadu. Z hlediska dlouhodobých problému se vzlínající vlhkostí je jedním z nejdůležitějších zásahů kompletní podříznutí. „Hledali jsme nejlepší řešení a rozhodli se nakonec pro mechanické podříznutí celé budovy diamantovým lanem. Chemická injektáž by v některých místech nemusela zajistit plnou účinnost,“ konstatuje místostarosta Michal Doubrava.
Samotná budova dostane také o něco vyšší věž – mimo jiné i kvůli umístění antén pro přenos signálu bezdrátového rozhlasu a požární sirény. S ohledem na plánovaný výtah u západní stěny budovy se prodlouží a sjednotí hlavní chodba. V budoucnu by se tak vozíčkáři, hůře pohyblivé osoby či maminky s kočárky mohli na úřad dostávat snadněji.
Zdravotní středisko
Práce na nové fasádě a výměně oken by měly v případě zdravotního střediska skončit nejdříve – na začátku září. Dramaticky by to neměla změnit ani současná vynucená přestávka kvůli hnízdícím rorýsům.
Na rozdíl od úřadu a Domu služeb dostane zdravotní středisko v rámci rekonstrukce také novou technologii vytápění – tepelné čerpadlo. „Připravíme také výtahovou šachtu, abychom mohli v budoucnu do budovy umístit výtah a zjednodušit tak cestu všem pacientům do prvního patra. Na výtah samotný ale budeme muset peníze teprve shánět,“ vysvětluje Michal Doubrava s tím, že odhadované náklady jen na samotný výtah se šplhají k milionu korun.
„Pokud se vše podaří, budou mít nejdůležitější obecní budovy ještě letos nejen nový kabát, ale také významně ušetříme na energiích. O to více peněz ze společné kasy bude možné uvolnit v příštím roce na další investice do rozvoje obce. Pořád bude co vylepšovat,“ říká starosta obce Martin Kupka.