Líbeznice mají nový územní plán
Obecní zastupitelé schválili ve středu 28. ledna 2015 novou podobu územního plánu. Nejvýznamnější novinkou je zelený pás kolem obce.
Práce na přípravě nového závazného dokumentu pro výstavbu v Líbeznicích trvaly více než jeden rok. Cílem bylo zachytit změny, které výstavba v minulých letech v obci přinesla, zároveň určit pevná pravidla pro stavebníky a další rozvoj obce. „Na jedné straně nechceme už tolik svazovat novou výstavbu například tvarem střechy. To se v některých případech ukazovalo jako zbytečné a kontraproduktivní. Dlouhodobému plánu jsme naopak chtěli dát co nejpřesnější podobu a jasný směr. Stěžejními prvky nového územního plánu jsou zelený pás kolem obce a také vymezení historického jádra obce, jehož podobu chceme chránit,“ říká starosta obce Martin Kupka.
Zelený pás kolem obce
S myšlenkou vytvořit kolem obce zelený pás zvítězil ve výběrovém řízení na zhotovitele územního plánu architektonický ateliér M1 architekti. Největší díl práce na nové podobě dokumentu odvedli Jan Hájek a Zuzana Hanušková. „Zelený pás by měl do budoucna vytvořit příjemné prostředí pro všechny, kteří si budou chtít vyrazit na procházku ve stínu stromů nebo třeba vyjet na kole. Je to zároveň jasná obrana před negativním jevem prorůstání obcí, ke kterému v blízkosti velkých měst dochází a Líbeznicím hrozí nejvíce ve směru od Bořanovic a Hovorčovic. Je to také zřetelná hranice jakéhokoli dalšího rozvoje obce – nové vymezení intravilánu. A konečně, pokud se podaří časem kolem obce stromy skutečně vysázet, bude to důležitý příspěvek k tomu, aby krajina v okolí Líbeznic vypadala do nejpřívětivěji,“ komentuje nejvýznamnější novinku územního plánu architekt Jan Hájek. Starosta obce navíc zdůrazňuje, že zamýšlený zelený pás bude v budoucnu i důležitou ochranou před plánovanými nadregionálními projekty, se kterými počítají zásady územního rozvoje kraje a místní územní plán je musí převzít. Podle východní hranice obce chce společnost ČEPS vystavět vedení velmi vysokého napětí. Od severu na východ by měla vést při okraji obce také trasa vysokorychlostní trati Praha – Drážďany. „Po zeleném pásu naše situace vlastně přímo volá,“ říká s neskrývanou hořkostí Martin Kupka.
Vedle zeleného pásu přináší územní plán další krajinotvorný prvek v podobě zakreslených alejí kolem hlavních pěších tras z Líbeznic – nejen na Beckov, ale také do Hovorčovic, do Baště a do Měšic. Nový územní plán určuje také hlavní průchozí cestu pro pěší a cyklisty od Mratínky, přes Areál zdraví, centrum obce až k obchvatu ve směru na Beckov. Už dnes touto trasou vede turisty nedávno vyznačená žlutá turistická cesta. K jejímu značení sloužila pracovní verze nově schváleného územního plánu.
Vymezení historického jádra obce
„Za důležité pokládáme také vymezení historického jádra obce. Chceme, aby se podařilo uchránit kolorit zdejších křivolakých uliček – Na Zvonici, U Kola či Sklenářské. Musejí tu platit pro výstavbu jiná pravidla než ve zbytku obce. Závazné je zachování původního vzhledu výstavby. Nechceme ale bránit kvalitním přestavbám či přístavbám, které mohou v jádru obce přispívat k pestřejšímu životu a rozvoji služeb,“ doplňuje architekt Jan Hájek.
Nový územní plán vymezuje také nové oblasti pro bydlení. „Naplnili jsme příslib předchozích zastupitelstev, která počítala s výstavbou za školou. Výstavba v této části obce by měla ve výsledku přispět ke stabilizaci demografického vývoje. Domy se tu budou kolaudovat nejdříve za dva roky. Po velké vlně silných ročníků přicházejících do mateřské a základní školy by tak nemusel nastat dramatický propad. Další omezená výstavba pomůže vývoj zmírnit a ustálit. Vedle toho nový územní plán uvolnil k bydlení jen několik oddělených pozemků pro zcela individuální výstavbu,“ vysvětluje předseda Výboru pro rozvoj obce Roman Ehrenberger.
Přesnější pravidla pro stavebníky
Jedním z nových bodů územního plánu je také stanovení a zpřesnění důležitých základních regulativů pro výstavbu. Pro veškerá nově zastavovaná území s funkčním vymezením pro bydlení platí zastavitelnost pozemku 40%. K zastavitelným plochám se počítají také komunikace a zpevněné plochy. Je přitom jedno, zda se pro zpevněné plochy využijí zatravňovací dlaždice či rohože, určující je funkční využití. Pro každou bytovou jednotku v rodinných domech (solitérech, řadovkách i dvojdomech) je třeba zajistit dvě parkovací stání (krytá či nekrytá). Různé varianty střech a příslušnou výškovou regulaci přímo stanovuje závazná příloha územního plánu, která obsahuje pro názornost i příkladové nákresy.
„Věříme, že nový územní plán dává rozvoji Líbeznic opravdu dobrý směr. Nezatíží jejich budoucnost neúnosným břemenem nekontrolovaného růstu, ale naopak vytvoří co nejpříjemnější prostor pro spokojený život zdejších občanů,“ shrnuje smysl nového dokumentu starosta Martin Kupka.
Soubory ke stažení
- I.A. Uzemni plan textova cast.pdf (pdf; 285.72 KB)
- I.B.1_UP Libeznice_vykres zakladniho cleneni.pdf (pdf; 451.44 KB)
- I.B.2_UP Libeznice_hlavni vykres.pdf (pdf; 810.38 KB)
- I.B.3_UP Libeznice_vykres verejne prospesnych staveb opatreni a asanaci.pdf (pdf; 570.99 KB)
- I.B.4_UP Libeznice_vykres prostoroveho cleneni.pdf (pdf; 622.48 KB)
- II.A. Oduvodneni uzemniho planu textova cast.pdf (pdf; 194.71 KB)
- II.B.1_oduvodneni UP Libeznice_koordinacni vykres.pdf (pdf; 1.12 MB)
- II.B.2_oduvodneni UP Libeznice_vykres sirsich vztahu.pdf (pdf; 701.2 KB)
- II.B.3_oduvodneni UP Libeznice_vykres predpokladanych zaboru pudniho fondu.pdf (pdf; 684.89 KB)
- Příloha 1.pdf (pdf; 211.82 KB)
- UP - VV - oznameni o vydani oop.pdf (pdf; 292.72 KB)